a – HTML tag

a

Tag a je párový tag a slouží nejčastěji jako odkaz, do atributu href umístíme adresu a mezi tagy to, na co se bude klikat.

<a href="http://html-kody.info"> HTML kody </a>

Patří samozřejmě mezi nejstarší tagy a také byl v HTML4 využíván jako tzv. anchor element, v překladu kotevní element, takže sloužil jako odkaz i cíl odkazu, v HTML5 ovšem jde jako kotvu (cíl odkazu) použít jakýkoli prvek. A se tedy dá použít i při odkazování na stránce na prvek s atributem id.

<a href="#kotva"> přeskočit odstavec </a>
(nějaký odstavec)
<span id="kotva"> sem se přesune stránka </span>

Kromě odkazů na jiné stránky a na samotnou stránku lze samozřejmě odkazovat i na soubory (ty většinou prohlížeč stáhne), a jejich stažení se dá vynutit novým HTML5 atributem download (zatím nefunguje ve všech prohlížečích).

<a href="http://www.htmlkody.info/wp-content/uploads/2pozadi1.gif" download> stáhněte si pozadí z HTML kodů </a>

Odkaz také nabízí možnost zvolit, kam se má otevřít – nabízí několik možností, ale využijete hlavně _self (v aktuálním okně, normální) a _blank (v novém okně nebo záložce). Tento kód napíšete i s podtržítkem na začátku do atributu target.

<a href="http://html-kody.info" target="_blank"> HTML kody (otevře se v novém okně) </a>

Do odkazu je samozřejmě možné vložit jakýkoli prvek, na který se dá kliknout, jako dobré použití se může uvést obrázek.

<a href="http://html-kody.info"> <img src="http://www.htmlkody.info/wp-content/themes/htmlkody/images/logo-full.png"> </a>

Kromě dalších funkčních i nefunkčních atributů ještě stojí za zmínku rel, který definuje vztah k odkazované stránce. Můžeme tak třeba pomocí rel=nofollow naznačit, že vyhledávače nemají tento odkaz použít.

<a href="http://html-kody.info" rel="nofollow"> HTML kody (jen pro lidi) </a>

 

2 Responses to “a – HTML tag”

  1. Crazy awesome card Debby! I have always been partial to B & W with a pop colour, and your choice of teal is perftce. Well done on your take on the original card as well!:)S

  2. On second thought, remember that time Google did go down? If I recall correctly, there was some DNS issue to blame.Regardless, any site which had adsense on it essentially stopped working (because they require specific positioning of your ‘s since they still use ol’rusty document.write). And yes, this is damn near ever site on the net.

Leave a Reply